Er zijn verschillende manieren waarop de ongesteldheid verminderd kan worden of weg kan blijven met hormonale medicijnen. Er zijn vier mogelijkheden
- Anticonceptiepil of pleister of ring
- Prikpil
- Hormoonspiraal
- Hormoonstaafje
1. De anticonceptiepil
Als jij ervoor kiest om de ongesteldheid te onderdrukken met de pil, is het erg belangrijk dat jij iedere dag een pil inneemt. In de anticonceptiepil zitten de vrouwelijke hormonen oestrogeen en progesteron. Deze pillen kunnen iedere dag ingenomen worden tot de stopweek en de ongesteldheid kan zo gepland worden om elke maand te komen. Een andere mogelijkheid is om deze pillen door te gebruiken en de stopweken over te slaan. Dan blijft de ongesteldheid helemaal weg. De ongesteldheid met de anticonceptiepil is voorspelbaar, geeft minder bloedverlies en geeft ook minder buikkrampen. Jouw dokter kan jou uitleggen hoe je de pil langere tijd achter elkaar kan gebruiken. De hormonen van de anticonceptiepil kunnen ook toegediend worden in pleistervorm (Evra) of in een vaginale ring (Nuvaring). Als jij een verhoogd risico hebt op bloedstolsel vorming (trombose) dan zijn deze drie vormen niet de meest ideale medicijnen om de ongesteldheid te onderdrukken.
2. De prikpil (Depot provera of Sayana)
Dit is een prik die iedere 12 weken opnieuw gegeven moet worden door bv de huisarts. In de prikpil zit alleen het hormoon progesteron. Bij sommige meisjes kan de prikpil gewichtstoename geven en op langere termijn kan dit iets meer kans op botontkalking geven. Deze effecten verdwijnen als de prikpil gestopt wordt.
3. Het hormoonspiraaltje (Mirena of Kyleena)
In het hormoonspiraaltje zit alleen het hormoon progesteron. Dit spiraaltje moet in de baarmoeder worden geplaatst. Daar doet de spiraal zijn werk. Bij de meeste meisjes wordt dit door de gynaecoloog gedaan. Dit kan ook gedaan worden met een roesje (sedatie) of een lichte narcose van enkele minuten. Dit spiraaltje kan vijf jaar blijven zitten. Een deel van de meisjes heeft hierbij geen menstruatie (20%) en bij de andere meisjes wordt de hoeveelheid bloedverlies met 90% verminderd. De bijwerking die het meest voorkomt is hele kleine beetjes bloedverlies tussendoor.
4. Het hormoonstaafje (Implanon NXT)
Het hormoonstaafje bevat ook alleen het hormoon progesteron. Het staafje wordt net onder de huid aan de binnenkant van de bovenarm ingebracht door een prik. De werking van het staafje is vergelijkbaar met de prikpil en het hormoonspiraaltje. De bijwerking die het meest voorkomt is hele kleine beetjes bloedverlies tussendoor. Het hormoonstaafje kan 3 jaar blijven zitten voordat het eruit gehaald moet worden om te vervangen.